Psi rodzice

Psi rodzice

Poznaj moje dzieci: Fiona, Filemon i Fibi.

 Tak, dobrze słyszałeś. Jestem dumnym rodzicem trójki dzieci – które mają cztery nogi. Czterdzieści lat temu mogło wydawać się dziwne uznawanie naszych zwierząt domowych za członków rodziny, ale już nie. Współcześni posiadacze psów i kotów nie chcą nazywać siebie właścicielami, ale rodzicami…

Jak wynika z danych organizacji FEDIAF, The European Pet Food Industry (raport z 2018 roku), która w ujęciu rocznym dokonuje przeglądu danych stowarzyszeń członkowskich dotyczących trendów rynkowych i populacyjnych: szacuje się, że 80 milionów europejskich gospodarstw domowych posiada co najmniej jedno zwierzę domowe, co najmniej 24% posiada jednego psa, a co najmniej 25% posiada jednego kota.

Zgodnie z raportem FEDIAF Polacy znajdują się w czołówce statystyk, jeśli chodzi o ilość posiadanych psów (7,6 mln) oraz kotów (6,4 mln) co wskazuje, że 42% gospodarstw domowych posiada przynajmniej jednego psa a 32% przynajmniej jednego kota. Jesteśmy na trzecim miejscu w Europie, jeśli chodzi o ilość posiadanych zwierząt domowych.

Zwierzęta domowe coraz częściej traktowane jak członkowie rodziny.

Nie sprowadza się ich roli wyłącznie do pełnienia określonej funkcji, np. stróża. Ze względu na zachodzące zmiany społeczne coraz częściej z mapy miast i miasteczek znikają domy wielopokoleniowe, coraz częściej pojawiają się osoby samotnie mieszkające mające rzadki kontakt ze swoją rodziną, która opuściła rodzinne gniazdo. Wówczas pojawia się pies lub kot, lub inny zwierzęcy towarzysz jako wypełnienie pustki po brakujących członkach rodziny.

Podobnie jest w przypadku wzrostu średniego wieku, w którym młode kobiety wychodzą za mąż, liczba dzieci urodzonych przez kobiety w wieku od 18 do 29 lat nadal maleje. Coraz częściej młodzi zaczynają budowanie swojej rodziny od zakupu lub adopcji zwierzaka.  Ten trend utrzymuje się w wielu europejskich państwach.

Czterdzieści lat temu mogło wydawać się dziwne uznawanie naszych zwierząt domowych za członków rodziny, ale już nie. Model współczesnej rodziny zaczyna ewoluować.

Współcześni właściciele zwierząt coraz częściej otwarci są na potrzeby swoich podopiecznych: korzystają z usług weterynaryjnych nie tylko podczas obowiązkowych szczepień, ale i też, gdy coś zaniepokoi ich w zachowaniu czy wyglądzie zwierzęcia; korzystają z usług groomera, behawiorysty, czy trenera; pozostawiają swoje zwierzęta w hotelach czy przedszkolach na czas swojej nieobecności. Duża grupa właścicieli zwierząt to świadomi konsumenci, którzy poszukują dla swoich pupili jak najlepszych produktów, ceniący swój czas, oczekujący doskonałej jakości obsługi, doradztwa.

Na co zwracamy uwagę przy dbaniu o naszego  pupila?

Przede wszystkim jego żywienie. Opiekunowie zwierząt domowych w dzisiejszych czasach są bardziej świadomi tego, w jaki sposób odżywianie wpływa na ludzi, dlatego też chcą jak najlepszego pożywienia dla swoich zwierząt. Są skłonni wydać więcej na żywność lepszej jakości i sprawdzają etykiety. Są wybredni, jeśli chodzi o to, skąd pochodzą składniki, jaka jest zawartość odżywcza oraz kto jest producentem. Niektóre osoby decydują się nawet całkowicie pominąć komercyjne jedzenie i zamiast tego zamówić żywność na zamówienie od wyspecjalizowanych firm.

Ponieważ dokładamy wszelkich starań, aby nasze psy i koty były dobrze karmione, chcemy, aby wyglądały dobrze i czuły się dobrze! Usługi takie jak pielęgnacja, szkolenie, opieka dzienna i wyżywienie są najbardziej popularne wśród rodziców zwierząt domowych, ale wciąż pojawiają się nowe pomysły na tzw. „Pet business”.

Urodziny, Halloween i Boże Narodzenie to świetny powód dla właścicieli zwierząt, aby obdarować je prezentami: kostiumy, fantazyjne ubranka, zabawki i smakołyki to najczęściej kupowane produkty na prezent dla zwierzaka, ale istnieje cała masa gadżetów, które umilają czas naszych pupili lub dbają o ich bezpieczeństwo.
Pomimo tej całej gamy gadżetów, usług do rozpieszczania naszych pupili … nie możemy zapomnieć, że wzięcie zwierzaka pod swoją opiekę stanowi ogromna odpowiedzialność. Nie traktujmy ich jako kolejny prezent pod choinkę, który znudzi się w okolicy Nowego Roku. Pamiętajmy o ich regularnym szczepieniu, karmieniu i wyprowadzaniu na spacer. Dbajmy o nie. Nasze zwierzęta stają się kolejnym członkiem rodziny, którego sami wybieramy i jesteśmy zobowiązani otoczyć należytą opieką.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top