Kilka świątecznych wskazówek dla opiekunów zwierząt domowych

Kilka świątecznych wskazówek dla opiekunów zwierząt domowych

Zanim Twoja rodzina się obudzi, aby zobaczyć, jakie prezenty pod choinkę zostawił Mikołaj, upewnij się, że podjąłeś wszelkie odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić swoim psom i kotom bezpieczeństwo w okresie świątecznym. Chociaż święta przywołują na myśl same pozytywne emocje dla nas, ludzi- mogą stanowić wiele niebezpieczeństw dla naszych futrzastych członków rodziny. Nie pozwól, aby Twoje Święta zostały przerwane przez wizytę u lekarza weterynarii!

Oto kilka świątecznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, które pomogą Ci je zapewnić Twoim zwierzakom podczas świątecznego czasu:

Zabezpieczenie choinki przed zwierzętami.

Epicentrum świątecznego niebezpieczeństwa dla Twojego zwierzaka może stać się choinka. Należy bacznie obserwować zachowanie psów i kotów wokół choinki. Jeśli to możliwe, ustaw drzewo w pokoju, który możesz łatwo zamknąć, gdy nie ma Cię w domu. Wielu właścicieli zwierząt domowych tworzy również barierę za pomocą plastikowego kojca lub bramki dla dzieci, aby zwierzęta nie miały dostępu do drzewka. Ciekawskie psy i koty będą chciały zbadać dziwne drzewo, które pojawiło się w ich salonach. Psy i koty słyną z tego, że próbują wskoczyć na drzewo – a nawet na nie – co może łatwo spowodować, że spadnie ono na podłogę. Upewnij się, że bezpiecznie zakotwiczyłeś drzewko, aby uniknąć niebezpiecznej katastrofy związanej z przewróceniem się choinki.

Pies pije wodę z choinki.

Opiekunowie, którzy przynoszą do domu żywe sosny, świerki i jodły na Boże Narodzenie, powinni upewnić się, że zbiornik wodny wewnątrz drzewostanu nie jest łatwo dostępny dla psów i kotów. Kiedy drzewo pije wodę, może uwalniać do stojaka czasami toksyczny sok, który pachnie smacznie dla zwierząt domowych. Wiele świeżych drzew jest również konserwowanych pestycydami i dodatkami do nawozów, w tym aspiryną. Aspiryna może być śmiertelna dla kotów, ponieważ w ich wątrobach brakuje białka niezbędnego do rozłożenia leku. Podczas gdy weterynarze czasami przepisują psom aspirynę w celu leczenia różnych schorzeń, zbyt wiele może okazać się śmiertelne. Zablokuj dostęp do drzewostanu, dokładnie przykrywając go np. folią. Zwróć uwagę, czy Twój pies pije wodę z choinki!

Uważaj na świąteczne lampki.

Wszystkie lampki i bombki, których używasz do ozdobienia choinki i domu, z pewnością są ładne, ale mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla Twojego zwierzaka. Weterynarze twierdzą, że po zjedzeniu dekoracyjnej przekąski zwierzęta domowe mogą łatwo umrzeć w wyniku porażenia prądem, urazów wewnętrznych lub zablokowania jelit. Upewnij się, że przymocowałeś świąteczne lampki do swojego drzewa i umieściłeś przewody poza zasięgiem pyska ciekawskiego zwierzaka. Zablokuj dostęp do wszelkich luźnych kabli lub przewodów.

Ozdoby mogą być bardzo niebezpieczne.

Dla Ciebie mogą wyglądać jak ozdoby choinkowe, ale dla Fiony i Fibi to tylko potencjalne zabawki na świątecznej wystawie. Żucie ozdób może spowodować skaleczenia w jamie ustnej, gardle i układzie pokarmowym, a także inne poważne obrażenia. Ozdoby z drzew, takie jak girlanda i świecidełko, po zjedzeniu mogą również powodować blokady żołądkowo-jelitowe, które mogą uszkodzić, a nawet zabić zwierzę.

Wybierz bezpieczne rośliny świąteczne.

Popularne rośliny ozdobne, takie jak ostrokrzew, jemioła i poinsecja, mogą być trujące w przypadku spożycia. Angielskie i azjatyckie odmiany ostrokrzewu zawierają toksyczne saponiny, które po spożyciu mogą powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe. Wiskotoksyny w jemioły nie nadają się do całowania; jedzenie liści lub jagód tej pospolitej rośliny bożonarodzeniowej może powodować rozstrój żołądka i spowolnienie bicia serca. Kwiat poinsecji jest zazwyczaj toksyczny tylko wtedy, gdy jest spożywany w dużych ilościach, więc jego reputacja jako najniebezpieczniejszej rośliny bożonarodzeniowej jest nieco niezasłużona. Aczkolwiek, mlecznobiały sok z poinsecji ma tendencję do wywoływania biegunki, nadmiernego ślinienia się i wymiotów, co może zagrażać zdrowiu zwierzęcia.

Trzymaj prezenty i cukierki poza zasięgiem zwierząt domowych.

Zwłaszcza słodycze (czekolada) powinny być zawsze przechowywane w miejscu niedostępnym. Jeśli uważasz, że Twój zwierzak mógł zjeść coś, czego nie powinien jeść w te święta, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top