Higiena jamy ustnej psów

Higiena jamy ustnej psów

Choroba przyzębia u psów to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych problemów zdrowotnych zwierząt, który dotyka około 80% psów w wieku ok. 3 lat. Profilaktyka w domu jest tak samo ważna jak regularne czyszczenie zębów w gabinecie weterynaryjnym.

Jak możesz zapobiegać chorobom przyzębia u swojego psa?

Kluczem do leczenia chorób dziąseł u psów jest zapobieganie! Dopóki powierzchnie zębów są często czyszczone, dziąsła pozostaną zdrowe. Do wyboru jest kilka opcji opieki domowej i wszystko, co możesz zrobić, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, będzie korzystne. Połączenie kilku opcji opieki domowej będzie najbardziej korzystne dla zdrowia jamy ustnej Twojego psa.

Mycie zębów psa w domu.

Najskuteczniejszym sposobem utrzymania zdrowych dziąseł i kontroli płytki nazębnej u psa jest codzienne szczotkowanie zębów. Płytka nazębna jest miękkim nalotem bakteryjnym i łatwo ulega usunięciu przez mechaniczne efekty szczotkowania. Jeśli płytka nazębna jest usuwana codziennie, kamień nazębny nie utworzy się i nie przejdzie do choroby przyzębia.

Dzięki cierpliwości i stopniowemu podejściu prawie wszystkie psy w końcu zaakceptują mycie zębów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, szczotkowanie zębów należy rozpocząć, gdy pies jest młody i łatwo przystosuje się do czyszczenia zębów w domu. Gdy psy się starzeją i rozwijają choroby zębów i dziąseł, może wystąpić ból związany ze szczotkowaniem. W takiej sytuacji istnieją chusteczki dentystyczne, które mogą pomóc kontrolować płytkę nazębną, gdy codziennie wciera się je w zęby i dziąsła.

Wybór szczoteczki do zębów i pasty do zębów

Każdy pies powinien mieć własną szczoteczkę do zębów. Prawidłowe szczoteczki do zębów są miękkie i ustawione pod kątem, aby odpowiednio docierać do tylnych zębów. Dostępnych jest wiele kształtów i rozmiarów szczoteczek do zębów, które najlepiej pasują do pyska psa.

Pasty do zębów dla ludzi zawierają środki ścierne i detergenty i nie powinny być stosowane u psów, ponieważ mogą połknąć pastę. Dostępnych jest wiele smaków past do zębów, a większość psów wydaje się preferować rodzaje o smaku owoców morza lub drobiu.

Właściwa technika szczotkowania

Włosie szczoteczki do zębów powinno być umieszczone pod kątem 45 stopni w miejscu styku dziąsła i zębów. Używając delikatnego owalnego wzoru i obejmującego od trzech do czterech zębów na raz, włosie należy przesuwać wokół zębów. Przed przeniesieniem szczoteczki w nowe miejsce w jamie ustnej należy wykonać dziesięć krótkich owalnych ruchów. Zewnętrzne zęby górne przeżuwają najwięcej i powinny być dokładnie wyczyszczone.

Płukanki i żele do jamy ustnej

Chlorheksydyna jest najskuteczniejszym środkiem antyseptycznym zapobiegającym gromadzeniu się płytki nazębnej. Niektóre psy mogą sprzeciwiać się smakowi, jednak produkty te mogą być zwykle aromatyzowane i większość psów je toleruje. Płukankę nakłada się poprzez wstrzyknięcie niewielkiej ilości do jamy ustnej od wewnętrznej strony policzków. Żel nakłada się bezpośrednio na zęby.

Diety stomatologiczne

Większość psów nie wymaga specjalnej diety dentystycznej. Jeśli jednak Twój pies ma szczególnie poważne problemy z płytką nazębną, weterynarz może to zasugerować. Zatwierdzone diety dentystyczne to zazwyczaj granulki o specjalnej konstrukcji lub zawierające substancje chemiczne, które wiążą i ułatwiają rozpad płytki nazębnej i/lub kamienia nazębnego.

Gryzaki i smakołyki

Przysmaki do żucia mogą być również pomocne w zapobieganiu gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Niektóre surowe skóry i herbatniki zawierają składniki przeciw kamieniowi nazębnemu. Nie zaleca się żucia przez psy wysuszonych naturalnych kości lub twardych produktów nylonowych, ponieważ często wiąże się to z pękniętymi zębami i uszkodzonymi dziąsłami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top