Dlaczego warto mieć kota?

międzynarodowy dzień kota

Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Kota. 17 lutego każdego roku te wspaniałe czworonogi obchodzą swoje „święto”, co stanowi świetną okazję do docenienia ich obecności i przywiązania. Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt, można spotkać je niemalże wszędzie, obecnie opanowały nawet Internet. Trudno oderwać się od filmów przedstawiających różne zachowania tych uroczych zwierząt, które zdają się być urodzonymi komikami. Z jednej strony są niezwykle żywiołowe, łase na pieszczoty, z drugiej tajemnicze, niezależne, chodzące swoimi ścieżkami. Ludzie uwielbiają je do tego stopnia, że mówi się „Dom bez kota to głupota” czy „Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym”.

Jakie korzyści płyną z posiadania kota?

Koty są niezwykle piękne, przyjemnie miękkie w dotyku, często zachowują się jak małe dziecko. Nic dziwnego, że u kobiet wybudzają instynkt macierzyński i stają się ich oczkiem w głowie. Trudno odmówić uwagi i pieszczot mruczącemu pupilowi, który wpatruje się dużymi oczami w swojego ukochanego właściciela. Okazuje się, że posiadanie kota to skuteczny i najprostszy sposób na poprawienie sobie humoru, zredukowanie stresu, odgonienie smutków i nudy. W czasach starożytnych koty nawet czczono – uważano, że były ulubieńcami bogów. Samo głaskanie kota sprawia ogromną przyjemność, a jego czułości przyczyniają się do zwiększonego wydzielania hormonów szczęścia. Nawet badania naukowe potwierdzają, że ich obecność zmniejsza ryzyko depresji i pomaga uporać się z zaburzeniami lękowymi.

Okazuje się, że właściciele kotów żyją dłużej, są mniej narażeni na udar mózgu czy zawał serca. To niezwykle pomocni towarzysze dzieci autystycznych. Co ciekawe, obecność kotów zmniejsza ryzyko rozwoju alergii i astmy. To jedne z najczystszych zwierząt, dla których higiena osobista jest priorytetem. Są samodzielne, potrafią zająć się sobą przez dłuższy czas i dużo śpią, wobec czego idealnie sprawdzają się w przypadku każdego – nawet zapracowanych osób. Koty czuwają nad tym, aby w domu nie pojawili się żadni intruzi w postaci szkodników. Wystarczy okazać kotu czułość, a przywiąże się do domowników i odwdzięczy się miłością.

Ciekawostki o kotach

Koty to niezwykłe stworzenia, o których można byłoby mówić godzinami i temat nie zostałby do końca wyczerpany. Potrafią zaskakiwać każdego dnia, bawić i wyzwalać szereg pozytywnych emocji. Co ciekawe, DNA kota i tygrysa jest zbieżne w prawie 96%, z czego wynika charakterystyczne zachowanie domowych czwórnogów. Większość osób poczuło, jak bardzo szorstki jest koci język, niczym papier ścierny, ale nie każdy wie, dlaczego. Ułatwia to rozdrabnianie pokarmu i mycie się. Język kota jest pokryty malutkimi wypustkami składającymi się z keratyny. Mogłoby się wydawać, że koty się nie pocą, ale następuje to przez poduszki ich łapek. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, dlaczego koty potrafią skakać z dużych wysokości, nie robiąc sobie przy tym krzywdy, to wynika to z odruchu wyprostnego. Kolejną ciekawostką będzie to, że kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej od ludzkiego. Przeciętny kot przesypia aż dwie trzecie swojego życia i jest dalekowidzem.

Co można sprezentować kotu z okazji Światowego Dnia Kota?

Światowy Dzień Kota to idealna okazja na zrobienie miłej niespodzianki swojemu pupilowi. Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy przejrzeć ofertę sklepu zoologicznego. Jako że koty uwielbiają zabawę, która pobudza ich instynkt łowiecki, imitując polowanie, idealne będą zabawki w postaci sizalowych piłek z kocimiętkąpiłekwędki z piórkami czy zabawką na końcu. Nieocenione będą też zdrowe przekąski, miękkie legowisko, drapak, kocia budka, doniczka ze świeżą trawą. Można też kupić szereg praktycznych rzeczy, czyli nową kuwetę, transporter, szelki na spacer, piękną obrożę, ubranko na zimowe dni, miski wraz z podkładką, pojemnik na karmę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top