Dlaczego koty dużo śpią?

dlaczego koty dużo śpią

Dlaczego koty dużo śpią?

Przeciętny kot domowy śpi dwa razy więcej niż normalny człowiek. W ciągu dnia koty mogą spać około 16-20 godzin co przeciętnie stanowi 2/3 ich życia. To całkowicie naturalne, jeśli Twój kot większość dnia spędza na spaniu lub drzemce. Dla nas ludzi, przesypianie  przez kota kilkunastu godzin w ciągu dnia może wydawać się absurdalne, ale spójrzmy na to  z perspektywy kota. Jego sen zależy od wielu czynników – zaczynając od jego drapieżczych instynktów po kwestie zdrowotne.

Koty i ich natura.

U kotów długie spanie jest całkowicie naturalne, ponieważ są one prawdziwymi drapieżnikami. Może nie polują w Twoim domu, ale mają to genetycznie zakodowane. Koty potrzebują dużo energii, aby polować i aby utrzymać ten poziom energii, muszą dużo spać. Nawet jeśli nie polują, ich naturalny instynkt każe im spać i gromadzić energię. Może zauważyłeś, że większość kotów śpi w ciągu dnia, ale niewiele w nocy, dzieje się tak z powodu ich naturalnego instynktu drapieżnego.

Oszczędzanie energii na wolności jest ważnym czynnikiem wpływającym na sukces zwierzęcia w walce o przetrwanie. Na wolności wszystko może się zdarzyć, w tym przejściowe braki żywności, które mogłyby zagrozić kotu. To wtedy sen może stać się kluczową taktyką przeżycia dla zwierzęcia. Kot, lub jakikolwiek inny zwierzak, może oszczędzać więcej energii, wprowadzając swoje ciało w tryb spoczynku w trudnych czasach. Pozwala to ciału zrelaksować się, magazynować energię, aż do momentu, w którym jedzenie będzie ponownie łatwo dostępne. Być może zauważyłeś, że Twoje koty będą bez końca biegać po domu za czymś czego nie widzisz, lub uporczywie atakują twoje stopy o określonej godzinie każdej nocy. Wynika to z zaoszczędzonej energii, którą gromadzi kot domowy, która normalnie nie jest zużywana, ponieważ zapewniamy kotu pożywienie.

Gotowy do działania.

Koty mają znacznie bardziej rozwinięte zmysły niż większość ludzi. Oznacza to, że ich słuch, a także zmysł węchu są na dużo wyższym poziomie niż nasze. Kiedy kot śpi i mówisz jakieś słowo lub hałasujesz wokół niego, zwróć szczególną uwagę na jego uszy. Z każdym dźwiękiem zobaczysz ruch podobny do ruchu anteny satelitarnej. Ciało kota jest zawsze dostosowane do otoczenia w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa.
Możesz również zauważyć, że Twój kot ma kilka różnych pozycji do spania. Pozycja, w której śpi kot, może wiele powiedzieć o rodzaju jego drzemki. Jeśli twój kot leży do góry łapami, bardziej niż prawdopodobne jest to, że jest całkowicie zrelaksowany i przygotowany na długą drzemkę. Ilekroć kot pokazuje brzuch podczas odpoczynku, jest oznaką relaksu oraz zaufania do środowiska. Jeśli okaże się, że twój kot śpi na brzuchu i jest w pozycji przykucniętej, to jest duża szansa, że ​​to tylko lekka drzemka. Ta pozycja ogólnie oznacza, że ​​kot jest gotowy do aktywności w dowolnym momencie.

Wiek ma znaczenie.

Nowonarodzone kocięta śpią prawie cały dzień. Kocięta w wieku poniżej jednego roku śpią dłużej niż 16 godzin dziennie. Dorosłe koty mogą przesypiać 12 do 16 godzin, wszystko zależy od aktywności w ciągu dnia, którą mają zapewnioną. Starsze koty śpią więcej niż dorosłe, ponieważ ich organizm wolniej się regeneruje. Do tego mogą dochodzić  różne stany chorobowe czy często pojawiające się problemy ze stanami zapalnymi stawów.

Otyłość.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje koty dużo śpią, zadaj sobie pytanie, jak one wyglądają? Nadwaga jest czymś, co zdarza się również u kotów, często po zabiegu kastracji. Ponieważ notoryczny drapieżnik stał się teraz kotem domowym, nie musi polować, otrzymuje smakowite jedzenie -Twój kot może przybierać na wadze, a dodatkowe kilogramy przynoszą dodatkowy sen.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top