Home » Blog » info » Kilka świątecznych wskazówek dla opiekunów zwierząt domowych

Kilka świątecznych wskazówek dla opiekunów zwierząt domowych

wpis w: info
zwierząt domowych

Zanim Twoja rodzina się obudzi, aby zobaczyć, jakie prezenty pod choinkę zostawił Mikołaj, upewnij się, że podjąłeś wszelkie odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić swoim psom i kotom bezpieczeństwo w okresie świątecznym. Chociaż święta przywołują na myśl same pozytywne emocje dla nas, ludzi- mogą stanowić wiele niebezpieczeństw dla naszych futrzastych członków rodziny. Nie pozwól, aby Twoje Święta zostały przerwane przez wizytę u lekarza weterynarii!

Oto kilka świątecznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, które pomogą Ci  je zapewnić Twoim zwierzakom podczas świątecznego czasu:

Zabezpieczenie choinki przed zwierzętami.

Epicentrum świątecznego niebezpieczeństwa dla Twojego zwierzaka może stać się choinka. Należy bacznie obserwować zachowanie psów i kotów wokół choinki. Jeśli to możliwe, ustaw drzewo w pokoju, który możesz łatwo zamknąć, gdy nie ma Cię w domu. Wielu właścicieli zwierząt domowych tworzy również barierę za pomocą plastikowego kojca lub bramki dla dzieci, aby zwierzęta nie miały dostępu do drzewka. Ciekawskie  psy i koty będą chciały zbadać dziwne drzewo, które pojawiło się w ich salonach. Psy i koty słyną z tego, że próbują wskoczyć na drzewo – a nawet na nie – co może łatwo spowodować, że spadnie ono na podłogę. Upewnij się, że bezpiecznie zakotwiczyłeś drzewko, aby uniknąć niebezpiecznej katastrofy związanej z przewróceniem się choinki.

Pies pije wodę z choinki.

pies piję wodę z choinki

Opiekunowie, którzy przynoszą do domu żywe sosny, świerki i jodły na Boże Narodzenie, powinni upewnić się, że zbiornik wodny wewnątrz drzewostanu nie jest łatwo dostępny dla psów i kotów. Kiedy drzewo pije wodę, może uwalniać do stojaka czasami toksyczny sok, który pachnie smacznie dla zwierząt domowych. Wiele świeżych drzew jest również konserwowanych pestycydami i dodatkami do nawozów, w tym aspiryną. Aspiryna może być śmiertelna dla kotów, ponieważ w ich wątrobach brakuje białka niezbędnego do rozłożenia leku. Podczas gdy weterynarze czasami przepisują psom aspirynę w celu leczenia różnych schorzeń, zbyt wiele może okazać się śmiertelne. Zablokuj dostęp do drzewostanu, dokładnie przykrywając go np. folią. Zwróć uwagę, czy Twój pies pije wodę z choinki!

Uważaj na świąteczne lampki.

Wszystkie lampki i bombki, których używasz do ozdobienia choinki i domu, z pewnością są ładne, ale mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla Twojego zwierzaka. Weterynarze twierdzą, że po zjedzeniu dekoracyjnej przekąski zwierzęta domowe mogą łatwo umrzeć w wyniku porażenia prądem, urazów wewnętrznych lub zablokowania jelit. Upewnij się, że przymocowałeś świąteczne lampki do swojego drzewa i umieściłeś przewody poza zasięgiem pyska ciekawskiego zwierzaka. Zablokuj dostęp do wszelkich luźnych kabli lub przewodów.

Ozdoby mogą być bardzo niebezpieczne.

Dla Ciebie mogą wyglądać jak ozdoby choinkowe, ale dla Fiony i Fibi to tylko potencjalne zabawki na świątecznej wystawie. Żucie ozdób może spowodować skaleczenia w jamie ustnej, gardle i układzie pokarmowym, a także inne poważne obrażenia. Ozdoby z drzew, takie jak girlanda i świecidełko, po zjedzeniu mogą również powodować blokady żołądkowo-jelitowe, które mogą uszkodzić, a nawet zabić zwierzę.

Wybierz bezpieczne rośliny świąteczne.

Popularne rośliny ozdobne, takie jak ostrokrzew, jemioła i poinsecja, mogą być trujące w przypadku spożycia. Angielskie i azjatyckie odmiany ostrokrzewu zawierają toksyczne saponiny, które po spożyciu mogą powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe. Wiskotoksyny w jemioły nie nadają się do całowania; jedzenie liści lub jagód tej pospolitej rośliny bożonarodzeniowej może powodować rozstrój żołądka i spowolnienie bicia serca. Kwiat poinsecji jest zazwyczaj toksyczny tylko wtedy, gdy jest spożywany w dużych ilościach, więc jego reputacja jako najniebezpieczniejszej rośliny bożonarodzeniowej jest nieco niezasłużona. Aczkolwiek, mlecznobiały sok z poinsecji ma tendencję do wywoływania biegunki, nadmiernego ślinienia się i wymiotów, co może zagrażać zdrowiu zwierzęcia.

Trzymaj prezenty i cukierki poza zasięgiem zwierząt domowych.

Zwłaszcza  słodycze (czekolada) powinny być zawsze przechowywane w miejscu niedostępnym. Jeśli uważasz, że Twój zwierzak mógł zjeść coś, czego nie powinien jeść w te święta, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Nie masz pomysłu na 🎁prezent dla swojego zwierzaka? Sprawdź nasz tani sklep zoologiczny online, w którym znajdziesz m.in.:

karma dla kota animonda
karma dla psa acana
ubranka dla psa na zime
oraz wiele innych artykułów dla kota i psa.

I najważniejsze: Pamiętaj o prezencie dla swojego pupila 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *